svenska
Lyssna
MENY

Göteborgskalaset: Guidad tur - Native American Fashion

28 augusti 2026, kl. 13:00 - 13:30

Var: Världskulturmuseet
Pris: Fri entré
Ytterligare information: Visningen är en del av Göteborgskalaset och är gratis. Begränsat antal platser, förbokning rekommenderas! Välkomna!
Plats på museet: Plan 4, samling utanför Native American Fashion
En person står rakt fram mot kameran, klädd i en dramatisk, helröd dräkt täckt av fjädrar. Huvudet pryds av en stor cirkelformad huvudbonad av röda fjädrar som strålar ut runt ansiktet. Ansiktet är delvis täckt av ett fjäderarrangemang. Bakgrunden är ljusrosa och på väggen syns en tydlig skugga av personen, som förstärker den skulpturala silhuetten.

Välkommen till en introduktion av utställningen Native American Fashion - från rötter till runway.

Här möter du banbrytande mode och design som speglar de nordamerikanska urfolkens stolthet, traditioner och motståndskraft.

Efter turen kan du fortsätta utforska utställningen i din egen takt.

Biljetter släpps inom kort på denna sida.

_________________________

MISSA INTE - RESTAURANG VKM

Ska du på en föreläsning, workshop eller kanske gå en guidad tur? Missa inte Restaurang VKM!
Här finns vällagad mat och hembakt fika med lokala råvaror och inspiration från hela världen. Dessutom inspirerande drycker och fulla rättigheter. Välkommen!

Läs mer om restaurangen

Få inbjudningar och erbjudanden på Världskulturmuseet.


Registrera dig här!

gif för nyhetsbrev