Världskulturmuseet - Take Action! 83 Ways to Change the World
siteString.VKM.contentLink
Startpage
Om Museet
program
Utställningar
Utbildning & Forskning
Föremål
Start
null
Take Action! 83 Ways to Change the World. Foto: Scanpix.

Take Action! 83 Ways to Change the World

Hur kan man förändra världen? Hur tar människors missnöje och motstånd form och hur lyckas människor förändra? Hjälper det att demonstrera och protestera? Kan man förändra världen med trädgårdskonst? Utställningen "Take Action! 83 Ways to Change the World" öppnar på Världskulturmuseet den 17 januari.
Zapatiströrelsen i Mexico ockuperade sju städer i delstaten Chiapas i kampen för urbefolkningens rättigheter. De förklarade krig mot regeringen och ställde 11 krav: arbete, jord, tak, mat, hälsa, utbildning, oberoende, frihet, demokrati, rättvisa och fred.
I ett gathörn i Sarajevo spelade en man cello 22 dagar i sträck för att hedra de människor som dödats av krypskyttar när de köade för bröd.
Guerilla gardeners ifrågasätter äganderätten och tillgängligheten av land genom att plantera på jordplättar som de inte vet vem som äger.
Take Action! handlar om kamp, längtan och förtvivlan. Om att offra sitt eget liv för någon annans. Det är blodigt allvar men också hoppfullt.
- Utställningen visar på olika strategier för att förändra världen med fokus på det konstruktiva, berättar Clara Åhlvik som är projektledare för utställningen.

Kreativitet i den politiska striden

Genom foton, konst, berättelser, musik och media lyfter utställningen fram olika vägar till förändring och hur det skiljer sig åt beroende på i vilket samhälle man lever. Människor som bygger upp något nytt och eget för att förändra världen får stort utrymme.
- Det blir allt vanligare att människor handgripligt själva bygger fungerande lösningar istället för att protestera eller lita på experter. Människor vill inte vänta på att något ska hända utan tar istället saken i egna händer, förklarar Clara Åhlvik.
Hur människor använder sin kreativitet i den politiska striden kan skilja sig åt. Ett exempel är Muhammad Yunus och Grameen bank. Banken ger smålån utan säkerhet till fattiga kvinnor i Bangladesh. Kvinnorna är duktiga på att förvalta pengarna, blir en del av det ekonomiska kretsloppet och betalar tillbaka lånen. Yunus fick Nobels fredspris. Ett annat exempel i utställningen är människor som genom virkning, stickning och broderi kommenterar och utforskar frågor rörande globalisering, miljö och konsumism.

DiY-kit

Hur vill du förändra världen? Är du inte nöjd? Well, här finns tips på hur du kan göra saker på egen hand. Vill du kanske lägga beslag på lite mark och göra en egen gerillaträdgård? Det som du tycker är intressant kan du ta med hem i ett eget DiY-kit. Tanken med utställningen är att ge inspiration till eget agerande men viktigast är att få människor att först tänka.
- Meningen är att besökaren ska formulera någon slags livshållning hos sig själv. Och fråga sig: vilken position vill jag ha? Var står jag i världen?

null
Spacer
null
I utställningen kan du ta del av Iransk underground-musik, som sprids via webben. Fotograf: Fereshte Safary.
null
Vedran Smailovic att i ett gathörn och spelade cello 22 dagar i sträck. Detta för att hedra minnet av 22 människor som blev dödade av granater när de köade för bröd. På bilden spelar han i ruinerna av Nationalbiblioteket i Sarajevo. Fotograf: Mikhail Evstafiev.
null
Bild från dokumentärfilmen "500 Stenkastende Autonome Voldspsykopater fra Helvede".
Etnografiska museet Östasiatiska museet Medelhavsmuseet Statens museer för världskultur
Skolprogram
Ladda ner pdf:er
Pressbilder